en en de fr vn

Střední zdravotnickou školu v Praze 10 – Vinohradech najdeme těsně přimknutou k areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na adrese Ruská 91.

50. léta

Budova školy byla nově postavena a zprovozněna v roce 1950 jako internát pro žáky pražských zdravotnických škol. V té době bylo totiž pro žáky zdravotnických škol ubytování v internátu povinné.

Vývoj šel dál a v roce 1953 byla zde zřízena zdravotnická škola pro obor zdravotní sestra s žákovským domovem. Rozhodlo o tom Ministerstvo školství a osvěty pod něž zdravotnické školství po určitou dobu spadalo. Tato zdravotnická škola působila rovněž jako cvičná pedagogická základna pro posluchačky jednoleté Vyšší ošetřovatelské školy (VOŠ). V pozdějších letech byla VOŠ několikrát přejmenována, např. na OŠI (Odborná škola pro vzdělávání instruktorek zdravotnických škol), SPS (Specializační pedagogický seminář pro vzdělávání učitelek ošetřovatelské techniky a praktického výcviku na zdravotnických školách).

VOŠ, OŠI, SPS připravovaly zkušené zdravotnické pracovnice – zdravotní sestry, dětské sestry, ženské sestry – na učitelské povolání na zdravotnických školách, kde měly vést výuku ošetřovatelské techniky a praktický výcvik. Posluchačky bydlely po celou dobu studia rovněž v internátě.

Po řadu let byla tato škola, vychovávající odborné pedagogické pracovnice, na celém území bývalé Československé republiky jediná. A tak nebylo v Čechách, na Moravě a na Slovensku snad jediné zdravotnické školy, na které by neučila absolventka pražské školy ve Vršovicích.

60. léta

Takto koncipovaná škola plnila své poslání do roku 1965. To již bylo několik let zřízeno pro odborné učitelky dálkové vysokoškolské studium. Vzniklo na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy ve spolupráci s Lékařskou fakultou. Absolventky získaly aprobaci pro výuku péče o nemocné a psychologie, později pedagogiky.

Název školy se v šedesátých letech změnil na Střední zdravotnickou školu (SZŠ), který platí dodnes.

Jak šla léta, bylo tu v roce 1966 otevřeno abiturientské studium oboru asistent hygienické služby (AHS). Tento obor bylo možné studovat dálkově i externě. K jeho zrušení se přistoupilo v roce 1997 při optimalizaci zdravotnických škol v Praze.

70. léta

V roce 1970 bylo zahájeno také dvouleté studium ošetřovatelek (OŠ) – nižších zdravotnických pracovníků.

80. léta

K určitým změnám došlo v roce 1989, kdy obor Zdravotní sestra byl přejmenován na obor Všeobecná sestra. Domov mládeže byl definitivně zrušen v roce 1986 a ze všech pokojů byly zřízeny učebny.

Ze současnosti školy

Provoz školy o prázdninách

Po  dobu školních prázdnin v době od 4. 7. – 24. 8. 2018 bude budova školy uzavřena.

V případě nutnosti je možno v době od 8.00 do 13.00 hodin si telefonicky domluvit návštěvu v sekretariátu nebo na studijním oddělení (tel: 733 760 254, 246 090 802). Vstup z ulice Ruská bude uzamčen.

Vyzvednutí výpisu z přihlášky k maturitní zkoušce již od 28. 6. 2018 do 4. 7. 2018 u Mgr. Šiklové nebo na studijním oddělení.

Informace pro budoucí žáky 1. ročníků o Adaptačním kurzu

Informace o Adaptačním kurzu naleznete v záložce Přijímací řízení - Informace pro školní rok.

Protokoly o výsledcích společné části MZ

Pro žáky, kteří konali jakoukoliv část společné části maturitní zkoušky, jsou připraveny k vyzvednutí protokoly o výsledcích (studijní oddělení, Mgr. Šiklová). Netýká se žáků, kteří se zaregistrovali na Výsledkovém portálu žáka.

Termíny ZNT

Termíny opravných zkoušek a zkoušek v náhradním termínu (ZNT) naleznete v záložce Aktuality.