en en de fr vn

Střední zdravotnickou školu v Praze 10 – Vinohradech najdeme těsně přimknutou k areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na adrese Ruská 91.

50. léta

Budova školy byla nově postavena a zprovozněna v roce 1950 jako internát pro žáky pražských zdravotnických škol. V té době bylo totiž pro žáky zdravotnických škol ubytování v internátu povinné.

Vývoj šel dál a v roce 1953 byla zde zřízena zdravotnická škola pro obor zdravotní sestra s žákovským domovem. Rozhodlo o tom Ministerstvo školství a osvěty pod něž zdravotnické školství po určitou dobu spadalo. Tato zdravotnická škola působila rovněž jako cvičná pedagogická základna pro posluchačky jednoleté Vyšší ošetřovatelské školy (VOŠ). V pozdějších letech byla VOŠ několikrát přejmenována, např. na OŠI (Odborná škola pro vzdělávání instruktorek zdravotnických škol), SPS (Specializační pedagogický seminář pro vzdělávání učitelek ošetřovatelské techniky a praktického výcviku na zdravotnických školách).

VOŠ, OŠI, SPS připravovaly zkušené zdravotnické pracovnice – zdravotní sestry, dětské sestry, ženské sestry – na učitelské povolání na zdravotnických školách, kde měly vést výuku ošetřovatelské techniky a praktický výcvik. Posluchačky bydlely po celou dobu studia rovněž v internátě.

Po řadu let byla tato škola, vychovávající odborné pedagogické pracovnice, na celém území bývalé Československé republiky jediná. A tak nebylo v Čechách, na Moravě a na Slovensku snad jediné zdravotnické školy, na které by neučila absolventka pražské školy ve Vršovicích.

60. léta

Takto koncipovaná škola plnila své poslání do roku 1965. To již bylo několik let zřízeno pro odborné učitelky dálkové vysokoškolské studium. Vzniklo na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy ve spolupráci s Lékařskou fakultou. Absolventky získaly aprobaci pro výuku péče o nemocné a psychologie, později pedagogiky.

Název školy se v šedesátých letech změnil na Střední zdravotnickou školu (SZŠ), který platí dodnes.

Jak šla léta, bylo tu v roce 1966 otevřeno abiturientské studium oboru asistent hygienické služby (AHS). Tento obor bylo možné studovat dálkově i externě. K jeho zrušení se přistoupilo v roce 1997 při optimalizaci zdravotnických škol v Praze.

70. léta

V roce 1970 bylo zahájeno také dvouleté studium ošetřovatelek (OŠ) – nižších zdravotnických pracovníků.

80. léta

K určitým změnám došlo v roce 1989, kdy obor Zdravotní sestra byl přejmenován na obor Všeobecná sestra. Domov mládeže byl definitivně zrušen v roce 1986 a ze všech pokojů byly zřízeny učebny.

Ze současnosti školy

Uzavření školy

Od 24. do 29. července 2017 bude budova školy z důvodu rekonstrukce uzavřena. V nevyhnutelném případě je možná konzultace s pracovníky studijního oddělení na telefonních číslech 733 760 254 nebo 603 505 419.

Termíny ZNT červen - červenec 2017

V záložce Aktuality naleznete přehled termínů opravných zkoušek a zkoušek v náhradním termínu v srpnu a září 2017.

Vyhlášení 3. kola přijímacího řízení

Ředitelka školy vyhlásila 3. kolo přijímacího řízení. Informace naleznete v záložce Přijímací řízení - Informace pro školní rok 2017/2018.

Přihlášky k podzimnímu termínu maturitní zkoušky

Přihlášky k podzimnímu termínu MZ je možné vyzvednout a podepsat od 13.6. do 23.6. u Mgr. Šiklové nebo na studijním oddělení, poslední termín  přihlášení k MZ je 26.6.2017.

Termíny podzimních maturit: praktická MZ 1.9. (8.9.), ústní MZ 11.9.2017 (všechny obory).

Výsledky 2. a 3. kola přijímacího řízení

Výsledky 2. kola  a průběžné výsledky 3. kola přijímacího řízení naleznete v záložce Přijímací řízení - Výsledky přijímacího řízení.