en en de fr vn

Střední zdravotnickou školu v Praze 10 – Vinohradech najdeme těsně přimknutou k areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na adrese Ruská 91.

50. léta

Budova školy byla nově postavena a zprovozněna v roce 1950 jako internát pro žáky pražských zdravotnických škol. V té době bylo totiž pro žáky zdravotnických škol ubytování v internátu povinné.

Vývoj šel dál a v roce 1953 byla zde zřízena zdravotnická škola pro obor zdravotní sestra s žákovským domovem. Rozhodlo o tom Ministerstvo školství a osvěty pod něž zdravotnické školství po určitou dobu spadalo. Tato zdravotnická škola působila rovněž jako cvičná pedagogická základna pro posluchačky jednoleté Vyšší ošetřovatelské školy (VOŠ). V pozdějších letech byla VOŠ několikrát přejmenována, např. na OŠI (Odborná škola pro vzdělávání instruktorek zdravotnických škol), SPS (Specializační pedagogický seminář pro vzdělávání učitelek ošetřovatelské techniky a praktického výcviku na zdravotnických školách).

VOŠ, OŠI, SPS připravovaly zkušené zdravotnické pracovnice – zdravotní sestry, dětské sestry, ženské sestry – na učitelské povolání na zdravotnických školách, kde měly vést výuku ošetřovatelské techniky a praktický výcvik. Posluchačky bydlely po celou dobu studia rovněž v internátě.

Po řadu let byla tato škola, vychovávající odborné pedagogické pracovnice, na celém území bývalé Československé republiky jediná. A tak nebylo v Čechách, na Moravě a na Slovensku snad jediné zdravotnické školy, na které by neučila absolventka pražské školy ve Vršovicích.

60. léta

Takto koncipovaná škola plnila své poslání do roku 1965. To již bylo několik let zřízeno pro odborné učitelky dálkové vysokoškolské studium. Vzniklo na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy ve spolupráci s Lékařskou fakultou. Absolventky získaly aprobaci pro výuku péče o nemocné a psychologie, později pedagogiky.

Název školy se v šedesátých letech změnil na Střední zdravotnickou školu (SZŠ), který platí dodnes.

Jak šla léta, bylo tu v roce 1966 otevřeno abiturientské studium oboru asistent hygienické služby (AHS). Tento obor bylo možné studovat dálkově i externě. K jeho zrušení se přistoupilo v roce 1997 při optimalizaci zdravotnických škol v Praze.

70. léta

V roce 1970 bylo zahájeno také dvouleté studium ošetřovatelek (OŠ) – nižších zdravotnických pracovníků.

80. léta

K určitým změnám došlo v roce 1989, kdy obor Zdravotní sestra byl přejmenován na obor Všeobecná sestra. Domov mládeže byl definitivně zrušen v roce 1986 a ze všech pokojů byly zřízeny učebny.

Ze současnosti školy

Prohlášení vedení školy ke vzdělávacímu zájezdu do Anglie ve dnech 17. - 23. 9. 2017

Vážení rodiče,vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci v Londýně jsme se dohodli s CK Royal, že dojde ke změně programu v našem zájezdu. Tato změna se bude týkat posledního dne pobytu ve Velké Británii. Návštěvu Londýna jsme se z bezpečnostních důvodů rozhodli zaměnit za prohlídku lázeňského města Bath. Jih Velké Británie, kde se náš výjezd uskuteční,  se jeví v současné době jako bezpečný.

Ministerstvo zahraničních věcí nevydalo zákaz cestování do této oblasti, zájezd se tedy s výše uvedenou změnou uskuteční. Nepřetržitě sledujeme informace MZV. V případě dalších dotazů mě můžete kontaktovat na tel. čísle 603 310 056 .

PhDr. Ivanka Kohoutová, Ph.D. , ředitelka školy

Bazar učebnic

V pondělí 18. září 2017 proběhne v budově školy bazar učebnic, 14 – 17 hodin.

Ústní maturity všech oborů se konají 11.9.2017, došlo k posunu časů. Rozpis na nástěnce školy nebo informace od 5.9. u Mgr. Šiklové.

Termíny OZ, ZNT a RZ v září 2017

V záložce Aktuality naleznete přehled termínů opravných zkoušek, rozdílových zkoušek a zkoušek v náhradním termínu v září 2017.

Výsledky 2. a 3. kola přijímacího řízení

Výsledky 2. kola  a průběžné výsledky 3. kola přijímacího řízení naleznete v záložce Přijímací řízení - Výsledky přijímacího řízení.