en en de fr vn

Střední zdravotnickou školu v Praze 10 – Vinohradech najdeme těsně přimknutou k areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na adrese Ruská 91.

50. léta

Budova školy byla nově postavena a zprovozněna v roce 1950 jako internát pro žáky pražských zdravotnických škol. V té době bylo totiž pro žáky zdravotnických škol ubytování v internátu povinné.

Vývoj šel dál a v roce 1953 byla zde zřízena zdravotnická škola pro obor zdravotní sestra s žákovským domovem. Rozhodlo o tom Ministerstvo školství a osvěty pod něž zdravotnické školství po určitou dobu spadalo. Tato zdravotnická škola působila rovněž jako cvičná pedagogická základna pro posluchačky jednoleté Vyšší ošetřovatelské školy (VOŠ). V pozdějších letech byla VOŠ několikrát přejmenována, např. na OŠI (Odborná škola pro vzdělávání instruktorek zdravotnických škol), SPS (Specializační pedagogický seminář pro vzdělávání učitelek ošetřovatelské techniky a praktického výcviku na zdravotnických školách).

VOŠ, OŠI, SPS připravovaly zkušené zdravotnické pracovnice – zdravotní sestry, dětské sestry, ženské sestry – na učitelské povolání na zdravotnických školách, kde měly vést výuku ošetřovatelské techniky a praktický výcvik. Posluchačky bydlely po celou dobu studia rovněž v internátě.

Po řadu let byla tato škola, vychovávající odborné pedagogické pracovnice, na celém území bývalé Československé republiky jediná. A tak nebylo v Čechách, na Moravě a na Slovensku snad jediné zdravotnické školy, na které by neučila absolventka pražské školy ve Vršovicích.

60. léta

Takto koncipovaná škola plnila své poslání do roku 1965. To již bylo několik let zřízeno pro odborné učitelky dálkové vysokoškolské studium. Vzniklo na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy ve spolupráci s Lékařskou fakultou. Absolventky získaly aprobaci pro výuku péče o nemocné a psychologie, později pedagogiky.

Název školy se v šedesátých letech změnil na Střední zdravotnickou školu (SZŠ), který platí dodnes.

Jak šla léta, bylo tu v roce 1966 otevřeno abiturientské studium oboru asistent hygienické služby (AHS). Tento obor bylo možné studovat dálkově i externě. K jeho zrušení se přistoupilo v roce 1997 při optimalizaci zdravotnických škol v Praze.

70. léta

V roce 1970 bylo zahájeno také dvouleté studium ošetřovatelek (OŠ) – nižších zdravotnických pracovníků.

80. léta

K určitým změnám došlo v roce 1989, kdy obor Zdravotní sestra byl přejmenován na obor Všeobecná sestra. Domov mládeže byl definitivně zrušen v roce 1986 a ze všech pokojů byly zřízeny učebny.

Ze současnosti školy

Výpis z přihlášky k maturitní zkoušce

Žáci opakující maturitu si výpis vyzvednou ve dnech 5.12.2018 – 14.12.2018 na studijním oddělení.

Přihlášky k maturitní zkoušce 2019 jaro

Přihlášky k maturitní zkoušce 2019 jaro je nutné vyzvednout a vyplněné odevzdat od 14.11.2018 do 30.11.2018.

Výběrové řízení - odborná stáž Finsko 2019

Ředitelka školy vyhlašuje výběrové řízení pro žáky školy na zahraniční odbornou stáž do Finska v květnu 2019. Více informaci naleznete v záložce Aktuality

Protokoly o výsledcích společné části MZ

Protokoly o výsledcích společné části MZ jsou ve škole připraveny pro všechny, kteří byli k některé z častí společné části maturitní zkoušky přihlášeni. O termínu vyzvednutí maturitního vysvědčení se informujte mailem u Mgr. Šiklové. Kdo neodevzdal výstupní list,  musí nejprve splnit tuto povinnost.