Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Odborný pobyt studentů ve městě Lutherstadt Wittenberg, Německo

Odborný pobyt 10. – 16.6. 2012 v Německu ve spolkové zemi Sachsen-Anhalt

 

Velkým zážitkem se stal Lutherstadt svojí historií i současnost

Zatímco v Praze lilo, přivítalo nás, po zastávce v Drážďanech, město Lutherstadt, ležící ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, zalité sluncem. Vrcholily tu třídenní oslavy výročí Lutherovy svatby a my se dostaly rovnýma nohama do počátku 16. století. Celý užaslí, okouzleni středověkým oblečením, zvyky a rituály, jsme procházeli městem.

V doprovodu studentů partnerské evangelické Zdravotnické školy jsme pak jiný den, znovu a podrobněji, objevovali město. Budova univerzity z roku 1502 nazvaná podle Martina Luthera, dnes má hlavní sídlo v Halle. Zámecký kostel, dříve katolický, poté evangelický, má na vratech vyrytých 95 Lutherových tezí. Právě odtud z Lutherstadtu se šířila reformace do celého světa. Učitel a filosof Martin Luther se tu dožil 63 let a patřil k tehdejší smetánce. Materiálně se měl více než dobře a s nadmírou jídla šly ruku v ruce žaludeční bolesti, zácpa, ledvinové kameny, revmatismus... Jeho žena Kateřina se dožila o 10 let méně. Svatba se konala okamžitě poté, co Kateřina utekla z kláštera, což bylo podle tehdejších mravů nepřípustné. Vzhledem k tomu, že se původní zástavba dochovala, je možné navštívit i Lutherovu původní pracovnu a mnoho památek, které připomínají jeho dobu.

Co jsme se dozvěděli v Lutherstadtu? Nové trendy v německé společnosti se rýsují nepoměr starších osob k mladším si tato opatření vyžadují. Během krátké doby bude důchod přiznáván až od 67 let. Současně budou mladší i starší pracovníci finančně hodnoceni stejně. Zakladatelé rodin peníze potřebují víc než starší populace, která má většinou úspory.

Dávno tu platí rovnocenné odměňování žen a mužů. Není zdaleka výjimkou, že třicátníci a čtyřicátníci musí začít studovat a získávat tak rekvalifikací nové možnosti na trhu práce. Se staršími studenty jsme se setkali i ve škole – tříleté vzdělání umožní práci jako zdravotní sestra. Mezi zájemci o studium najdeme zahradní návrhářku, vojáka Bundeswehru či ekonomku-účetní.

Ošetřovatelství je nazýváno povoláním budoucnosti a bude to pravda, protože generace stárnou, lidé se dožívají vyššího věku a potřebují pomoc profesionálních pečovatelů. Stojí ovšem za připomenutí, práce ve zdravotnictví a sociál. službách má v Německu vyšší prestiž než u nás a samozřejmě i průměrné mzdy jsou někde jinde. Zdravotní sestra specialistka má v průměru kolem 3000,- Euro, řemeslník si přijde na polovinu. Pravý opak toho, co je v Česku.

Řada Němců přiznává, že by se raději uskromnila, nemusí mít všechno, neustálý stres a plné nasazení, jistá forma stálé nejistoty, společnost založená na komerci, ne všem vyhovuje. Proto se stále více přiklánějí k tradicím a vytvářejí nové, jako výraz preference duchovních hodnot nad čistě hmotnými statky.

V nemocnicích a sociálních zařízeních je ve srovnání s námi nepoměr pacientů a ošetřovatelských týmů. Přetíženost lékařů u nás, stejně jako sester a dalšího personálu je evidentní. Bohužel my nedáváme do zdravotnictví tolik peněz jako v Německu. Ale i tady je nedostatek a to především lékařů pediatrů, neurologů a psychiatrů. Dlouhá cesta k těmto specializacím vyvolává u lékařů menší zájem o tyto obory.

A co nám řekli již starší studenti školy? Musí se systematicky věnovat studiu doma a hodně si všímat a snažit se. Způsob praxe je nelítostný, jeden týden se ukazuje a další týdny se předpokládá samostatnost.

Pobyty v nemocnicích se ale minimalizují, na psychiatrických odděleních na max. 3 týdny a odtud se pacienti “distribuují“ na méně náročná pracoviště. Externí firmy se v chodu nemocnic osvědčily, ať již se jedná o úklid, stravu či přípravu lůžek pro další pacienty.

V Lutherstadtu jsme navštívili i domov seniorů s kapacitou 150 lůžek a personál odborný a pomocný byl dělen přesnou polovinou. Hovořilo se i k problematice přípravy léků, dávkování pro pacienty či klienty. Momentálně je u nás spor, že tyto práce nebudou ošetřovatelům započítávány do pracovní doby. V koncernu Paul Gerhardt Diakonie Krankenhaus und Pflege GmbH se ve velké míře řeší léky již v lékárnách, kde jsou přesně nasáčkovány s datem a hodinou podání včetně jména pacienta. A kdo to platí? Lékárny samy.

Další zajímavou novinkou byl systém magnetických tabulí – jméno ve zkratce a různobarevná kolečka, která znamenají příchod sociálních pracovníků, ergoterapeutů, logopédů, fyzioterapeutů… Je to přehledné a jasné i v oblečení těchto profesí, poznají se podle barev triček, které nosí.

 

Péče pro všechny, luxus pro bohaté

Zbrusu nová městská klinika ve městě Dessau již předběhla desetiletí. Všechny údaje o pacientovi jsou digitalizovány do monitoru umístěného na vozíčku, se kterým může lékař přijet až k lůžku nemocného. Jinak lze říci, že co do vybavení přístroji jsme v našich nejlepších nemocnicích srovnatelní, ale bohužel, sociální zázemí, umístění pacientů je ve většině našich zařízení chudé. Pokoje pro více pacientů, na chodbách společné sociální zařízení apod.

V Dessau si lze za denní příplatek 50 Euro zaplatit „5 hvězdičkový pokoj“ s minibarem, plazmovou televizí, občerstvovacími pulty na chodbách po 24 hodin atd. Více než místní využívá nabízeného luxusu ruská či jiná zahraniční klientela.

A opět tu vidíme početný tým zdravotní a zdánlivě méně pacientů. Prošli jsme tu porodnicí, akutním příjmem a chirurgií. Všudypřítomné sociální pracovnice zařizují rychlé převody do dalších méně exponovaných pracovišť na doléčení. Úsměv, pohoda a hlavně standardy kvality se tu hodnotí každý měsíc. Profesionál si nemůže dovolit vypadnout z role ochotného a příjemného pomocníka.

 

Mgr. Eva Vaňurová

 

A co napsali studenti?

Pro mě bylo nejsilnějším zážitkem seznámení s německými studenty a prohlídka nemocnice za jejich doprovodu. Přiučila jsem se novým věcem, co se týká ošetřovatelství. Až se příště naskytne možnost jet opět do Německa, nebudu váhat. T. Madajová, 2.A

Nejsilnější zážitek – v domově pro seniory, kde jsem si mohla v němčině popovídat s jednou milou starou dámou. M. Staňková, 1.B

Rozhodně psychiatricko-neurologická klinika, prostorná, příjemná a skvělý personál. H. Svačinová, 1.B

Se studenty školy byla příjemná spolupráce. Když jsme si s něčím nevěděli rady, ochotně nám pomohli, byli vždycky milí a vstřícní a společnými silami jsme překonávali jazykovou bariéru. V nemocnicích bych vysoce hodnotila přístup k pacientům, ošetřovatelský tým milý, upravený a hlavně usměvavý. P. Zajícová, 1.LA

Studenti pro nás ve škole připravili 5 stanovišť, jedno bylo anatomie a všichni jsme mohli zkoušet složit orgány člověka. Ochota a připravenost studentů byla obdivuhodná. Překvapilo mě, že nám názorně ukázali přístroje, které využívají v praxi. Medicínští technici, kteří přišli extra kvůli nám, doprovázeli názorné ukázky jasným vysvětlením. B. Kodetová, 1. LA

Můj nejsilnější zážitek byl, když mě připojili na přístroj, který měřil životní funkce tj. tlak, puls, saturaci kyslíkem a další. Doporučovala bych to i do oboru Zdravotnické lyceum. Tím by se výuka zpestřila a pro nás zatraktivnila. K. Kohoutová, 1.LA

V domově pro seniory jsem si všimla, že na zemi měli napsány metry, aby klienti věděli, kolik ušli. Přišlo mi to skvělé. V. Kališová, 3.A

Velká vstřícnost a pozornost, vysvětlování v němčině i angličtině, zkrátka dobrá konverzace. M. Mohrbach 1.LA

Zaujalo mě, že v nemocnicích mají dobře rozvržené každé oddělení. Mají více čistících místností, takže se nemusí běhat třeba s podložní mísou přes celé oddělení. J. Kucziaková, 3.A

 

Foto zde

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

 

 

 

 

zpět na přehled zahraničních pobytů

 

Novinky

Den otevřených dveří

Střední zdravotnická škola vás srdečně zve na den otevřených dveří. Přijďte v sobotu 11.1.2020 od 9:00 do 12:00. Těšíme se na Vás.

MZ jaro 2020

Přihlášení maturanti, kteří opakuji MZ,  se dostaví pro výpis z přihlášky k maturitní zkoušce v termínu 5.12.2019 – 12.12.2019 na studijní oddělení. Povinné!!!

Maturitní a imatrikulační ples školy

Zveme na 59. maturitní a imatrikulační ples školy 6.1.2019 od 19.00 ve Velkém sále Lucerny. Vstupenky v předprodejích Ticketmaster a v pokladně Lucerny.

Přihlášky k maturitní zkoušce - jaro 2020

Od 6.11.2019 je  možné si vyzvednou přihlášky k maturitní zkoušce na jaro 2020, přihláška musí být podána do 2.12.2019.

Sbírková akce "Ponožky na nožky"

Škola opět pořádá sbírkovou akci, tentokrát pro dětský domov Pyšely.

Více v aktualitách


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz