Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Šikana, kyberšikana a sociálně patologické jevy ohrožující mládež

(Předvánoční přednáška v divadle „U Hasičů“)

Jistě je dobré, že existují agentury, které připravují přednášky na zadaná témata!

Lekce k problematice „Setkání se šikanou a poučení, jak se jí bránit „ určené pro žáky ZŠ a odděleně pro SŠ, jsou určitě záslužné. Na divadelním podiu stál stůl, židle, notebook a zasvěcený odborník.  A my se těšili, co se dozvíme.

Začalo to čtením připravených slajdů promítaných z notebooku na  plátno. A tak zaznělo například: Ústava ČR z roku 1993 obsahuje i listinu základních práv a svobod.“ „Důležitý je trestní zákoník a odpovědnost mládeže za protiprávní činy, dočteme se v paragrafech koncipovaných roku 2003.“ Ano, úvod byl delší a všeobecnější, ale s napětím jsme čekali, kdy se půjde tzv. k věci.

A pak  přišlo to pravé: Co nazýváme šikanou? „Je to chování s cílem ublížit, zastrašovat skupinu i jednotlivce. Lehce se z ní stane trestný čin v podobě vydírání, omezování osobní svobody, násilného ublížování  na zdraví, vyhrožování, znásilnění, kuplířství, sexuální zneužívání. Kriminalita páchaná dětmi na dětech (šikana, týrání, domácí násilí, zanedbávání, vandalismus, agresivita). Pod kyberšikanou se toho schová hodně. Útočník je anonymní, mění se místo a čas útoku, dopady jsou tragické. Jak postupovat? Je třeba mít důkaz a svěřit se kompetentní osobě, např. třídnímu učiteli. Další známé projevy šikany je sexing (šíření dětské pornografie včetně zveřejnění na internetu). Kybergrooming – přilákání dítěte k sexuálním praktikám, vydírání fotografiemi. Kyberstalking – obtěžování, nebezpečné pronásledování, výhrůžky, falešná obviňování, krádeže identity a dat, monitorování počítačem, příprava vraždy dítětem… Boomfights – demolování věcí…“

Ano, je toho hodně, co dnešní mládež ohrožuje a k tomu se druží alkohol, drogy a nikotin.

Při přednášce, byla pro názornost použita i konkrétní kazuistika.

A závěr? Přednášející se zaměřil na šikanu mezi vrstevníky, ale že častá je také šikana ve střetu s dospělou populací, ať již z jedné či druhé strany, tak  to mi tam chybělo.

Mgr. Eva Vaňurová

zpět

 

Novinky

Provoz školy v době jarních prázdnin

V termínu od pondělí 24. 2. do pátku 28. 2. 2020 má SZŠ Ruská jarní prázdniny. přístup do školy bude možný od 8 do 15 hodin.

Výsledky přijímaček nanečisto

Výsledky přijímaček nanečisto najdete v odkazu Přijímací řízení, Přijímačky nanečisto.

Protokoly o MZ

Maturující žáci, kteří skládali v září 2019 některou z částí společné části maturitní zkoušky, mají  protokoly o výsledcích společné části připravené k vyzvednutí  na studijním oddělení.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz