Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

TÝDEN PREVENCE s filmy Heleny TŘEŠTÍKOVÉ v pražském kině Světozor

V týdnu od 7. do 10. prosince 2015 probíhal v pražském kině Světozor velmi zajímavý školní projekt zaměřený na drogovou prevenci. Tohoto projektu se také zúčastnili studenti naší školy.

Základem tohoto projektu bylo promítání časosběrných dokumentárních filmů, které natočila v tomto oboru naše nejvýznamnější režisérka Helena Třeštíková. Jedná se o filmy Katka a Mallory.

V úterý 8.12. se dvě naše třídy zúčastnily promítání filmu Katka a následné diskuse s protidrogovou tématikou. Katka je životní příběh dívky, která se ve svých 19 letech poprvé rozhodla k dobrovolné protidrogové léčbě přesvědčena o tom, že to zvládne a bude mít normální život, práci, rodinu, děti. Místo toho je vlastně na začátku nekonečné spirály drogové závislosti, ze které se do dnešních dnů nedostala, přestože se o to mnohokrát pokoušela. Ani největší motivace jejího života, tedy narození dítěte, nepřinesla vítězství nad drogou.  Síla filmu spočívá v naprosté syrové autenticitě, kterou tento časosběrný dokumentární způsob natáčení umožňuje. Kromě zobrazení psychického a fyzického chátrání hlavní hrdinky film ukazuje prostředí, ve kterých se narkomané pohybují. Třeštíková sledovala osudy Katky přes půl jejího života, a tak další silný dojem vzbuzuje u diváků ta nekonečnost a monotónnost příběhu, to promarnění života.

Po promítnutí filmu následovala diskuse se dvěma zástupci protidrogových center a zejména s hrdinkou druhého filmu, který se promítal v dalších dnech, tedy s Mallory, která se na rozdíl od Katky ze své závislosti po dvacetiletém souboji s drogou vymanila. Zejména její svědectví a názory studenty zaujaly a silně na ně zapůsobily.

Jistým nedostatkem diskuse, která se odehrála právě v úterý 8. prosince, bylo to, že značnou část publika tvořili žáci základních škol /6.- 7. ročník/, jejichž dotazy byly pro přítomné středoškoláky poněkud naivní. I přes tento nedostatek byla diskuse mimořádně poučná a působivá. Závěrečný upřímný potlesk dal celé akci nejlepší hodnocení.

Druhý den jsem mohl s jednou ze tříd, která se této projekce zúčastnila, vést diskusi o tom, co viděli a co si o tom myslí. Bouřlivá diskuse a názory studentů dokazovaly, jak moc na ně film i svědectví Mallory zapůsobily. Proto lze bezpochyby tento školní projekt s protidrogovou tématikou, který se v pražském Světozoru uskutečnil, považovat za mimořádně zdařilý a je jistě dobře, že se ho naše škola zúčastnila.

Mgr. Ivan Krejčí

Ilustrační foto:  http://www.aerofilms.cz/filmy/139-Katka/ke-stazeni/

 

zpět

 

Novinky

Provoz školy v době jarních prázdnin

V termínu od pondělí 24. 2. do pátku 28. 2. 2020 má SZŠ Ruská jarní prázdniny. přístup do školy bude možný od 8 do 15 hodin.

Výsledky přijímaček nanečisto

Výsledky přijímaček nanečisto najdete v odkazu Přijímací řízení, Přijímačky nanečisto.

Protokoly o MZ

Maturující žáci, kteří skládali v září 2019 některou z částí společné části maturitní zkoušky, mají  protokoly o výsledcích společné části připravené k vyzvednutí  na studijním oddělení.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz