Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Mozartovo město Salzburg, místem odborného pobytu studentů SZŠ

Mozartovo město Salzburg, místem odborného pobytu studentů SZŠ

(Zpráva z odborného pobytu)

Rakouská republika se skládá z 9 spolkových zemí a má hranice s 8 státy. Je členem OSN,  Rady Evropy, Evropské unie a součástí Schengenského prostoru a Eurozóny.

Salzburg,  česky Solnohrad, je statutárním městem a současně hlavním městem rakouské spolkové země Salcbursko. Leží nedaleko hranic s Německem. V roce 1996 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Právě sem jsme zamířili k  odbornému pobytu s 20 studenty s doprovodem ve dnech 8. – 13. 9. 2015. Zastoupeny byly obory Zdravotnický asistent, Zdravotnické lyceum, Ošetřovatel/ka a Sociální činnost. Ubytování jsme byli v hotelu pro mládež, kde se nám líbilo. A počasí tu bylo jednoznačně lepší než v Praze. Zdravotnická škola (Schule für Gesundheits und Krankenpflege) v Salzburgu je úzce navázána na kliniku Gemeinnützlicher Salzburger Landesklinikum a to mělo své přednosti.

Vzhledem k tomu, že skupina rakouských studentů absolvovala letos pobyt v Praze, nejeli jsme do neznámé školy.

Co nás překvapilo v nemocnici? Například tlumočnické zařízení on line schopné zprostředkovat simultánní překlady ke stovce  jazyků světa, které pomůže komunikovat zdravotníkům s cizincem.

Rozpis operací byl vyvěšen den předem a přípravy pacientů na operaci se konaly  v odděleném prostoru, než operace sama. Tento postup není u nás zatím běžný, ale jistě má své výhody.

Velké  profesionální akceschopné  ošetřovatelské týmy v jednotlivých klinikách. Dodržování kompetencí jednotlivců a hlavně vztah spolupracovníků k sobě navzájem a tím se rozumí slušnost a profesní respekt.

A na této střední odborné škole? Důslednost ve výuce a zvláště nutná 100% účast v hodinách praxe. Bez splnění této podmínky není student připuštěn ke zkouškám během studia a  k závěrečné obhajobě. Do školy se po přijímacích zkouškách berou  nejdříve v 17 letech a jejich studium je tříleté. V učebním plánu mají i noční směny a prázdniny mají 6 týdenní, rozmístěné více po školním roce. A co je od nás odlišné, dostávají měsíčně za praxi  finanční ohodnocení, které se v každém ročníku mírně zvyšuje.

Ale nejen škola a nemocnice nás zaujali, současně jsme se dostali do sociálních zařízení společnosti SENE CURA, která   vlastní po celém Rakousku na 70 zařízení sociálního charakteru. Denní program klienta se neřídí podle zařízení, ale podle přání seniora. V mnoha ohledech máme v Česku co dohánět, ale lze říci, že nově stavěná zařízení u nás se dostávají na srovnatelnou úroveň.

V soukromé klinice v Bad Vigaunu, kde bylo pod jednou střechou klinika, centrum rehabilitace, hotel a termální léčebný areál uprostřed přírody nám ukázali vše, co mají v nabídce. Léčba je tam klasická, ale i novými metodami jako je hypnóza a použití čínské medicíny.

Oběd nám  za pomoci  kliniky zařídili v blízkém venkovském  restaurantu, který  svoji výzdobou a rozlehlostí plně splnil představy o rakouském kulinářství. A díky tomu se někteří vydali na kratší výstup k vodopádům ve zcela nedotčené  přírodě.

Zajeli jsme i do Bad Ischlu, kde jsme po náročném pobytu doplnili energii ve známých termálních lázních. Největšího věhlasu dosáhly tyto lázně v 19. Století díky pobytům císařské rodiny a tehdejší honorace. Nachází se tu Císařská vila – letní sídlo Františka Josefa I. A jeho manželky Alžběty Bavorské (Sissi).

A na závěr pobytu jsme si uspořádali malý   večírek s jídlem a vědomostním kvízem, který, jak napsala jedna maturantka: „Kvíz byl super, hlavně hádky u toho!
Zdravotnická škola předala každému ze zúčastněných studentů  potvrzení o absolvování odborné stáže, které si každý zařadí do svého kurikula.

Pobyt dal studentům hodně, nové informace, nové zkušenosti a také příležitost mluvit anglicky nebo německy a to je pro Čechy nutné.

Mgr. Eva Vaňurová

foto

A co napsali studenti?

„Překvapily mě 3 věci.  Ochota hostitelů, díky níž jsme měli možnost navštívit operační sály, krása Wolfgangsee a vztah Rakušanů k vlastnímu folklóru. Po tak náročném týdnu byla návštěva v termálních lázních Bad Ischlu příjemnou tečkou na závěr a až budu o tomto výjezdu vyprávět, nebudu šetřit malými superlativy.“ – Kristýna Spáčilová (2.A)

 

„Třeba jsem vůbec  netušila, že jsou lůžka, která se dají natáhnout podle výšky pacienta. Nebo že ta použitá lůžka se odvážejí  do úložných prostor, kde se následně dezinfikují a připraví, aby byla jako nová. Přišlo mi úžasné, že v salcburské nemocnici měl každý pacient vlastní minitelevizi. Na operačních sálech jsem byla udivena jejich ochotou a možností navléci si operační obleky, rukavice a roušku. Původně jsem jet nechtěla, ale jsem ráda, že jsem se rozhodla pro. Takové zážitky a možnost se jen tak nenaskytnou.“ -  Eliška Křížová (1.LA)

„Během pobytu jsme viděli a dozvěděli se opravdu hodně nového a jistě nám to pomůže v dalším studiu.“ - Valentýna Klubová (2.A)

 „Velice kladně hodnotím dobré vztahy mezi nemocnicí a školou, díky tomu nám ukázali mnoho věcí, které jsou běžnému návštěvníkovi skryty.“  (Tereza Vondrášková 3 OA)

 

zpět

 

Novinky

Provoz školy v době jarních prázdnin

V termínu od pondělí 24. 2. do pátku 28. 2. 2020 má SZŠ Ruská jarní prázdniny. přístup do školy bude možný od 8 do 15 hodin.

Výsledky přijímaček nanečisto

Výsledky přijímaček nanečisto najdete v odkazu Přijímací řízení, Přijímačky nanečisto.

Protokoly o MZ

Maturující žáci, kteří skládali v září 2019 některou z částí společné části maturitní zkoušky, mají  protokoly o výsledcích společné části připravené k vyzvednutí  na studijním oddělení.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz