Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Debata o oboru Ortoticko-protetický technik

23.10.2014

Při debatě o oboru Ortoticko-protetický technik se sešli studenti 2. ročníku Anna a Roman a maturanti Martin, David, Jaroslav a Jáchym. „Již ve starém Egyptě vymysleli, jak udělat náhradu za palec. V dnešní době je to samozřejmě modernější, ale založené na stejném principu - pomáhat zpátky navracet lidem život, i když on sám je o něco připravil. Jsme tu od toho, abychom pomáhali! Vyrábíme pomůcky k žití, jako jsou protézy a ortézy nohou a rukou, vložky do bot a další náhrady, jsou to pravé originály pro každého postiženého. Zatím nás je málo, ale tím spíše si myslíme, že jsme pro svět potřební, i když mnoho lidí tento obor vlastně nezná, ale když zjistí, oč jde, jsou určitě rádi, že tato specializace existuje,“ říkají naši studenti.


Čím si Vás obor získal, že ho studujete?

„Je to zajímavý a užitečný obor," říká David. Jediné dívce Anně, jinak ve zcela chlapeckém kolektivu, vyhovuje kreslení, to ji baví nejvíce, a proto sem na školu rozhodně šla. „Je to kreativní řemeslo,“ připojuje Jáchym. Jaroslav to zase bere z jiného úhlu: „Jde o lukrativní a jedinečný obor. Stále se rozvíjí, používají se nové materiály, pracovní postupy i strojní vybavení se mění.“ Romana zaujal především tím, že vrací lidi zpátky do života a staví je zpět na vlastní nohy, a tím výrazně zlepšuje kvalitu života. Zažil si to sám na sobě, když v listopadu 2011 utrpěl úraz nohy a nosí protézu. Sžil se s ní tak, že se věnuje atletice, jízdě na kole, horolezectví, fotbalu, hokeji.

Dnes je zásadní uplatnění oboru v praxi?

„Ano jistě,“ přitakává všech 6 studentů. Existují soukromé dílny, rehabilitační ústavy, protetika je v každém kraji minimálně jedna, a pak tu jsou nemocnice a další státní a soukromá zařízení. Tato specializace se studuje pouze na Střední zdravotnické škole v Ruské, pokračovat lze v bakalářském studiu na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu UK na Praze 6."

Nedílnou součástí výuky ve škole je praxe ve více zařízeních po Praze. Co vám přináší nejvíce?

„Samozřejmě, nám pomáhá utužit náš vztah k postiženým. Zásadní je dokázat vyrobit dobře padnoucí zdravotní pomůcku, a k tomu je nutné umět vybrat správné komponenty na chodidlo, kolenní klouby, materiál lůžka apod. Naše tělo prochází stálými změnami, zvláště je-li po nějakém úrazu či zásahu z jakéhokoli důvodu. Protézy se musí přeměřovat a upravovat, aby postižený netrpěl a mohl se na svoji zdravotní pomůcku maximálně spolehnout.“


Mgr. Eva Vaňurová

 

Ortotik protetik Ortotik protetik 

 

Více informací o oboru Ortoticko-protetický technik 

 

zpět

 

Novinky

Provoz školy v době jarních prázdnin

V termínu od pondělí 24. 2. do pátku 28. 2. 2020 má SZŠ Ruská jarní prázdniny. přístup do školy bude možný od 8 do 15 hodin.

Výsledky přijímaček nanečisto

Výsledky přijímaček nanečisto najdete v odkazu Přijímací řízení, Přijímačky nanečisto.

Protokoly o MZ

Maturující žáci, kteří skládali v září 2019 některou z částí společné části maturitní zkoušky, mají  protokoly o výsledcích společné části připravené k vyzvednutí  na studijním oddělení.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz